Blog

E-FAKTURY

Raport Billentis i OpusCapita

lipca 10, 2015


W 2015 roku na 500 miliardów faktur wystawianych na całym świecie, ponad 42 miliardy to faktury elektroniczne – wynika z corocznego raportu z badania rynku, opracowanego i opublikowanego przez firmę Billentis we współpracy z OpusCapita.

OC E InvoicingminiW Europie udział w rynku e-faktur wynosi już blisko 40 proc. w krajach skandynawskich oraz od 15 do 40 proc. w Europie Środkowej i Południowej, a także w Wielkiej Brytanii w sektorach B2B (business-to-business) i B2G (business-to-government). Według szacunków autorów raportu, stopa wzrostu w przypadku e-faktur na całym świecie wynosi około 20 proc. rocznie.

 

- E-faktury są uważane dziś za kluczowy czynnik umożliwiający rozwój. Widzieliśmy, jak zmieniały się cele firm korzystających z elektronicznego systemu fakturowania: począwszy od zwykłej redukcji kosztów i zwiększenia opłacalności procesów biznesowych, do chęci tworzenia wartości przedsiębiorstwa. Teraz coraz częściej celem wdrożenia systemu obsługi e-faktur jest promowanie możliwości operacyjnych wszystkich stron zaangażowanych w łańcuch dostaw - mówi Ahti Allikas, dyrektor działu O2C (Order-to-Cash) w OpusCapita.

 

Wzrost zainteresowania przedsiębiorstw finansowaniem należności (np. finansowaniem łańcucha dostaw) oraz dyskontowaniem zachęca do wprowadzenia e-faktur, ponieważ e-fakturowanie oraz możliwe dzięki temu systemowi efektywne zarządzanie całym obszarem finansowo-księgowym w organizacji są zwykle warunkiem wstępnym wdrożenia takich procesów finansowych.

 

- Ponadto optymalizacja kapitału obrotowego jest priorytetem dla wszystkich firm, bez względu na ich wielkość. Pokazuje to znaczenie automatyzacji fakturowania i zamówień w procesach typu purchase-to-pay (zapewnienie realizacji płatności) oraz order-to-cash (od zamówienia do płatności), w których faktury są kluczowym elementem - dodaje Ahti Allikas.

 

Pełen raport firmy Billentis pt. „E-invoicing: Entering a new era” [w wersji angielskojęzycznej] można pobrać TUTAJ.

 


Dyrektorzy finansowi przejmują rolę inicjatorów i liderów zmian. I nie tylko w tradycyjnych obszarach ich odpowiedzialności.

września 29, 2015


Czytaj więcej

Boty i automatyzacja pracy zwiększają wydajność firm. OpusCapita o zaletach robotyki podczas Forum Finansowego

lipca 10, 2015


OpusCapita podzieliła się doświadczeniami na temat robotyki i automatyzacji pracy opartej na wiedzy podczas majowego Forum Finansowego w Helsinkach (Finlandia). To coroczna konferencja organizowana przez OpusCapita, gromadząca profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem finansami w firmach. Czytaj więcej

Ekspert OpusCapita w Gazecie Finansowej – dla kogo outsourcing księgowy?

Posted by: Jarosław Tkaczyk
kwietnia 15, 2015


Czytaj więcej

Robotyka zwiększy wydajność procesu uzgadniania sald

marca 15, 2015


W obszarze finansów i księgowości występuje wiele rutynowych czynności – osoby z doświadczeniem poświęcają czas między innymi na potwierdzanie i uzgadnianie sald. W przyszłości zadania te przejmą od ludzi inteligentne systemy robotyczne. W obszarze robotyki zarządzanie procesami finansowymi stanowi ciekawe zagadnienie. Badania zostały już przeprowadzone i wiele wskazuje na to, że w tej dziedzinie możemy spodziewać się przełomowych dokonań, podobnych do tych, które w ostatnich latach nastąpiły w zakresie technologii rozpoznawania mowy i tłumaczeń. Czytaj więcej