Blog

Dyrektorzy finansowi przejmują rolę inicjatorów i liderów zmian. I nie tylko w tradycyjnych obszarach ich odpowiedzialności.

września 29, 2015


CFO zapewniają swoim firmom warunki do sprawnego działania oraz możliwości błyskawicznego dostosowania do zmian zewnętrznych i wewnętrznych. Coraz częściej biorą udział w tworzeniu strategii biznesowej przedsiębiorstw i stają się liderami zmian dotyczących całości organizacji. Jak wynika z badania Barometr Dyrektorów Finansowych (2014), prowadzonego przez firmę doradztwa personalnego Michael Page, dla większości przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości - największe znaczenie ma optymalizacja kosztów (61 proc.) i procesów (60 proc.) w organizacji. To ogromne pole do wykazania się przez każdego dyrektora finansowego.

 

Tkaczyk Jaroslaw _PW_26

Bez udziału dyrektorów finansowych zmiany w firmach już się nie odbywają – planuje je zdecydowana większość CFO na całym świecie, a aż połowa chce wprowadzić w swojej firmie innowacje wspomagające sprawne zarządzanie. Restrukturyzacja podstawowych procesów biznesowych i organizacyjnych – od zatrudnienia pracownika, przez prowadzenie obsługi kadrowej (np. prowadzenie akt pracowniczych), po obsługę płacową (np. sporządzanie list płac) - to obszary, na których także skupiają się dyrektorzy finansowi. O wdrażaniu centrów usług wspólnych myśli 25,5 proc. CFO, o centralizacji – 24 proc., a outsourcingu procesów - 14 proc. dyrektorów finansowych.

 

W działach personalnych miękkim HR-em (rozwój, motywowanie, oceny pracownicze, szkolenia) zajmują się dziś HR Business Partnerzy. Twardy HR, czyli: rekrutacja, prowadzenie akt, sprawne rozliczanie płac, przelewy wynagrodzeń, kontakty z organami administracji państwowej (ZUS, urzędy skarbowe) staje się obszarem odpowiedzialności dyrektorów finansowych. CFO rozumieją bowiem, że podobnie jak większość procesów w księgowości, tak i w HR outsourcerzy wykonają prace szybciej, taniej i wydajniej niż zatrudnieni w dziale HR specjaliści.

 

W obszarze kadr i płac korzyści z outsourcingu jest jednak więcej. Dzięki rozwojowi technologii nastąpił przełom w obsłudze kadrowo-płacowej pracowników. Znika obsługa tradycyjna, z drukowaniem wniosków, zaświadczeń i gromadzeniem dokumentacji papierowej. Jest za to payroll (outsourcing płac) nowej generacji – bez papieru, a w praktyce - samoobsługowy. Payroll jest najchętniej przekazywanym na zewnątrz procesem finansowym. Pracownicy mają dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów przez przeglądarkę internetową, a kierownicy zdalnie planują harmonogramy czasu pracy.

 

Coraz więcej dyrektorów finansowych z różnych branż zleca procesy finansowe i kadrowo- płacowe wyspecjalizowanym firmom. Dwa lata temu zrobił tak m.in. warszawski Teatr Syrena. Dziś Grzegorz Rychlik, pełnomocnik teatru ds. finansowych mówi, że dzięki outsourcingowi teatr ma profesjonalne wsparcie, obsługę kadrowo-księgową i fachowe doradztwo. Z outsourcerem Teatr Syrena przeprowadził wiele procesów, m.in. rozliczył kilka projektów finansowanych w drodze dotacji, odzyskał podatek VAT, wdrożył systemy płatności i fakturowania, przeprowadził pierwsze działania restrukturyzacyjne.

 

Strategiczne decyzje CFO w obszarze księgowości, czy kadr i płac (jak te o outsourcingu procesów) sprawiają, że ich firmy mogą stabilnie funkcjonować na rynku i sprawnie zarządzać swoimi zasobami.

 

Jarosław Tkaczyk, dyrektor zarządzający polskiego oddziału OpusCapita.

 

Pobierz artykuł jako PDF

 


Boty i automatyzacja pracy zwiększają wydajność firm. OpusCapita o zaletach robotyki podczas Forum Finansowego

lipca 10, 2015


OpusCapita podzieliła się doświadczeniami na temat robotyki i automatyzacji pracy opartej na wiedzy podczas majowego Forum Finansowego w Helsinkach (Finlandia). To coroczna konferencja organizowana przez OpusCapita, gromadząca profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem finansami w firmach. Czytaj więcej

E-FAKTURY

Raport Billentis i OpusCapita

lipca 10, 2015


W 2015 roku na 500 miliardów faktur wystawianych na całym świecie, ponad 42 miliardy to faktury elektroniczne – wynika z corocznego raportu z badania rynku, opracowanego i opublikowanego przez firmę Billentis we współpracy z OpusCapita. Czytaj więcej

Ekspert OpusCapita w Gazecie Finansowej – dla kogo outsourcing księgowy?

Posted by: Jarosław Tkaczyk
kwietnia 15, 2015


Czytaj więcej

Robotyka zwiększy wydajność procesu uzgadniania sald

marca 15, 2015


W obszarze finansów i księgowości występuje wiele rutynowych czynności – osoby z doświadczeniem poświęcają czas między innymi na potwierdzanie i uzgadnianie sald. W przyszłości zadania te przejmą od ludzi inteligentne systemy robotyczne. W obszarze robotyki zarządzanie procesami finansowymi stanowi ciekawe zagadnienie. Badania zostały już przeprowadzone i wiele wskazuje na to, że w tej dziedzinie możemy spodziewać się przełomowych dokonań, podobnych do tych, które w ostatnich latach nastąpiły w zakresie technologii rozpoznawania mowy i tłumaczeń. Czytaj więcej