Blog

Boty i automatyzacja pracy zwiększają wydajność firm. OpusCapita o zaletach robotyki podczas Forum Finansowego

lipca 10, 2015


OpusCapita podzieliła się doświadczeniami na temat robotyki i automatyzacji pracy opartej na wiedzy podczas majowego Forum Finansowego w Helsinkach (Finlandia). To coroczna konferencja organizowana przez OpusCapita, gromadząca profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem finansami w firmach.

793Mini- Automatyzacja pracy opartej na wiedzy to nie tylko futurystyczna wizja. To już się dzieje i przynosi natychmiastowe efekty, przede wszystkim może znacznie zwiększyć wydajność firm.

 

Robotyka jest tylko pierwszym krokiem. W najbliższych dziesięciu latach będziemy świadkami narodzin robotów, które są zdolne do samodzielnego uczenia się i bardziej złożonego rozumowania – prognozował podczas Forum wiceprezes OpusCapitaPetri Karjalainen.

 

Z doświadczeń i badań OpusCapita wynika, że boty (programy wykonujące pewne czynności w zastępstwie człowieka) mogą przejąć średnio ok. 40 proc. zadań w zawodach, które wkrótce zostaną zautomatyzowane. Będą m.in. zarządzać finansami i płacami. Ponadto zastosowanie botów może przyczynić się do redukcji kosztów nawet o 40 proc.

- Oszczędności tego rzędu przekładają się na znaczny wzrost wydajności przedsiębiorstw – przekonywał wiceprezes Karjalainen.

 

- Bot jest jak wirtualny asystent: zachowuje się tak, jak nowy pracownik. Najpierw musi nauczyć się najbardziej powszechnych i powtarzalnych procesów. Jeśli robot będzie musiał wykonać zadania odbiegające od standardowych ustawień, będzie potrzebował dodatkowych instrukcji. A kiedy nauczy się już nowej czynności, będzie ją wykonywał w przyszłości bez przeszkód – mówił podczas Forum Jaakko Lehtinen, dyrektor Działu Automatyzacji i Robotyki Procesów Technologicznych (Robotic Process Automation Unit) w OpusCapita.

 

Mini786Bot potrzebuje jedynie kilku tygodni, by nauczyć się wykonywać proste, automatyczne zadania w ramach określonego procesu. Korzystanie z wirtualnej siły roboczej umożliwia zwiększenie automatyzacji w dzisiejszym środowisku pracy, bez konieczności zmian czy integracji systemów informatycznych.

 

Nie ma znaczenia, czy zadania wykonywane przez bota to rutynowe prace w obszarze finansów i księgowości, przetwarzanie wniosków, rozwiązywanie powtarzających się problemów na poziomie helpdesku czy opracowanie ogromnych ilości danych w formie raportów – korzyść jest ta sama.

 

- Gdy boty skutecznie wykonują rutynowe zadania, pracownicy mogą na przykład skupić się na rozwiązywaniu bardziej skomplikowanych problemów i poprawie obsługi klienta, co wprost przekłada się na lepsze wyniki biznesowe – zaznaczył Jaakko Lehtinen.

 


Dyrektorzy finansowi przejmują rolę inicjatorów i liderów zmian. I nie tylko w tradycyjnych obszarach ich odpowiedzialności.

września 29, 2015


Czytaj więcej

E-FAKTURY

Raport Billentis i OpusCapita

lipca 10, 2015


W 2015 roku na 500 miliardów faktur wystawianych na całym świecie, ponad 42 miliardy to faktury elektroniczne – wynika z corocznego raportu z badania rynku, opracowanego i opublikowanego przez firmę Billentis we współpracy z OpusCapita. Czytaj więcej

Ekspert OpusCapita w Gazecie Finansowej – dla kogo outsourcing księgowy?

Posted by: Jarosław Tkaczyk
kwietnia 15, 2015


Czytaj więcej

Robotyka zwiększy wydajność procesu uzgadniania sald

marca 15, 2015


W obszarze finansów i księgowości występuje wiele rutynowych czynności – osoby z doświadczeniem poświęcają czas między innymi na potwierdzanie i uzgadnianie sald. W przyszłości zadania te przejmą od ludzi inteligentne systemy robotyczne. W obszarze robotyki zarządzanie procesami finansowymi stanowi ciekawe zagadnienie. Badania zostały już przeprowadzone i wiele wskazuje na to, że w tej dziedzinie możemy spodziewać się przełomowych dokonań, podobnych do tych, które w ostatnich latach nastąpiły w zakresie technologii rozpoznawania mowy i tłumaczeń. Czytaj więcej