OpusCapita sprzedaje dział Outsourcingu Finansowo-Księgowego norweskiej firmie Longship

04.05.2017

Fińska grupa OpusCapita Group Oy, spółka należąca w całości do fińskiej Posti Group, zawarła transakcje na sprzedaż działu Outsourcingu Finansowo-Księgowego (Finance and Accounting Outsourcing – FAO) różnym funduszom zarządzanym przez Longship, norweskiego inwestora private equity. Longship zarządza aktywami o łącznej wartości ponad 1,4 miliardów NOK. Wartość umowy nie została podana do publicznej wiadomości.

Zbycie to pozwoli OpusCapita skupić się na swej kluczowej działalności transakcyjnej i software-owej, w tym drukowania, skanowania, rozwoju oprogramowania, obsłudze e-faktur oraz innych transakcji elektronicznych. Części FAO porozumienie to pozwoli na dalszy rozwój działalności z bardziej przejrzystym planien rozwoju oraz koncentracji na kliencie. Główną ofertą FAO pozostaje świadczenie usług zarządzania procesami finansowo-księgowymi oraz płacowymi, a także Robotic Process Automation.

 

Szacuje się, że transakcja FAO zostanie w pełni zrealizowana we wrześniu 2017 roku. W okresie przejściowym wszystkie usługi na rzecz klientów będą świadczone jak dotychczas, a wszyscy klienci, których dotyczą zmiany, będą informowani indywidualnie. Łącznie 800 pracowników z 8 krajów zostanie przeniesionych do nowego właściciela, przy zachowaniu obecnych warunków zatrudnienia. Sprzedaż netto części FAO w 2016 roku wyniosła 30 milionów euro. Po zrealizowaniu transakcji, nową, niezależną spółką będzie zrządzać obecny Dyrektor Outsourcingu Finansow-Księgowego w Norwegii (Norian), Knut Anders Opstad. Po dokonaniu transakcji, OpusCapita będzie zatrudniać 1300 profesjonalistów w 9 krajach, z roczną sprzedażą netto w 2016 roku w wysokości 210 milionów euro.

 

Planowanie podziału oraz transferu rozpocznie się niezwłocznie. Do chwili dokończenia transakcji, FAO pozostanie kluczową częścią OpusCapita. Po zakończeniu transakcji, zbywany dział FAO pozostanie partnerem technologicznym i operacyjnym OpusCapita. Grupa Posti pozostanie kluczowym klientem FAO.

 

„To porozumienie jest ważnym krokiem strategicznym dla OpusCapita. Pozwoli ono zarówno FAO, jak i dotyczasowej działalności pozostającej w OusCapita na wzmocnienie koncentracji na działalności strategicznej. Cieszę się ze strategicznej współpracy z Longship, jako, że planuje on rozwinąć działalność i inwestować w rozwój”, powiedział Patrik Sallner, prezes OpusCapita.

 

„Jesteśmy podekscytowani faktem, że Outsourcing Finansowo-Księgowy OpusCapita stanie się nowym członkiem Longship. Wyraźnie widzimy możliwości rozwoju działalności outsourcingowej, ponieważ firmy w krajach obsługiwanych przez FAO coraz częściej szukają niezawodnego partnera biznesowego oferującego efektywne zarządzanie procesami finansowymi oraz zautomatyzowane rozwiązania. Wierzymy, że firma posiada dobrą pozycję aby wykorzystać tą szansę.”, powiedział Espen Stenumgård, Partner, Longship. 

 

O OpusCapita
OpusCapita pomaga organizacjom efektywniej sprzedawać, kupować i płacić, oferując im rozszerzone rozwiązania Purchase-to-Pay i Order-to-Cash. Przy 600 milionach transakcji realizowanych corocznie przez ponad 8 000 klientów w ponad 100 krajach, stworzyliśmy globalny ekosystem, w którym nabywcy, dostawcy, banki i pozostali partnerzy dokonują transakcji i rosną. Wraz z klientami, OpusCapita dokonuje przemiany w procesach sprzedaży i zamówień oraz procesach finansowych wprowadzając je w erę cyfrową. OpusCapita w 2016 roku osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 240 milionów euro i zatrudniała 2 000 profesjonalistów. Założona w 1984 roku OpusCapita ma swoją siedzibę w Helsinkach, w Finlandii. OpusCapita to spółka zależna będąca w całości własnością Posti Group Corporation. Więcej informacji na stronie: www.opuscapita.com.

 

O Longship

Longship jest prywatnym inwestorem private equity skupiających się na średniej wielkości, rosnących firmach w Norwegii. Longship współpracuje z właścicielami oraz najwyższej klasy kadrą kierowniczą w rosnących branżach. Wspieramy nasze firmy środkami finansowymi i doświadczeniem w celu przyspieszenia ich wzrostu i wykorzystania pełnego ich potencjału. Lubimy złożone, pełne wyzwań projekty i zawsze staramy się patrzeć poza to, co oczywiste aby zrozumieć to, co jest unikatowe w danym biznesie. Longship wierzy, że współpraca z managerami tak ambitnymi, jak my sami, jest kluczowym elementem w uwolnieniu pełnego potencjału każdej firmy. Więcej informacji na stronie: www.longship.no.

 

Dodatkowe informacje:

 

OpusCapita

 

Patrik Sallner, prezes
patrik.sallner@opuscapita.com
tel. +358 40 544 3441

 

Tuomas Itkonen, Dyrektor Outsourcingu Finansowego i Księgowego
tuomas.itkonen@opuscapita.com
tel. +358 40 596 4004

 

Pellervo Hämäläinen, Kierownik ds. Komunikacji
pellervo.hamalainen@opuscapita.com
tel. +358 40 674 5257